Radio ZET online / Radio internetowe - Wiadomości - Muzyka

sobota, 21 maja 2011

dieta BARF - z czym to sie je ;))))

Co to jest B.A.R.F?

B.A.R.F jest skrótem od słów Biologically Appropriate Raw Food, które dosłownie oznaczają Biologicznie odpowiednie surowe jedzenie.
Koncepcja diety B.A.R.F zrodziła się dość dawno temu, bo w roku około 1990 w Australii. Australijski weterynarz, a także hodowca psów dr Ian Billinghurst po wielu latach przyjmowania psów i kotów z alergiami, biegunkami i innymi schorzeniami, a także po latach karmienia swoich psów komercyjnymi karmami, które to zaczęły cierpieć na podobne dolegliwości jak jego pacjenci, zaczął zastanawiać się nad prawidłową dietą dla psów i kotów.
Dzięki zdobytej wiedzy praktycznej i teoretycznej z zakresu leczenia i opieki nad zwierzętami oraz dzięki ciągłej chęci dokształcania i poszerzania wiedzy z zakresu żywienia psów i kotów dr Billinghurst skonstruował podstawy filozofii żywienia psów i kotów zgodnie z ich ewolucyjnym przeznaczeniem. Już po paru miesiącach stosowania diety składającej się z surowego mięsa, kości, podrobów, warzyw oraz odpowiednich suplementów u własnych psów dr Billinghurst zauważył porażający efekt w postaci poprawy okrywy włosowej oraz ogólnego stanu zdrowia. Przez ostatnie ponad 20 lat koncepcja B.A.R.F ewoluowała i jest teraz coraz bardziej znana na całym świecie wśród właścicieli psów, kotów, a także fretek.

Filozofia B.A.R.F

Główne założenie B.A.R.F  jest takie iż psy oraz koty natura przystosowywała przez miliony lat do jedzenia określonego typu pokarmów, dlatego najlepszym sposobem na ich żywienie jest podawanie pokarmów do których organizmy naszych pupili są ewolucyjnie przystosowane.

Jeśli chcesz przejść ze swoim kotem, czy psem na dietę B.A.R.F powinieneś zapomnieć raz na zawszę o komercyjnych karmach zawierających zboża.  Zboża rozkładają się do cukrów, które to mogą powodować nadmierny rozrost drożdży. Dodatkowo zboża mogą być przyczyną wielu chorób takich jak: alergie, problemy z uszami, problemy ze stawami oraz z układem trawiennym.

Biologicznie odpowiednia dieta dla psów i kotów to taka, która składa się z podobnych rzeczy, które jedzą dzicy przodkowie naszych pupili. Te składowe diety to mięso, kości, wnętrzności, tłuszcz, nadtrawione części roślin oraz inne pożywienie, które w naturze jedzą psowate i koty.

Należy zauważyć iż koty i psy mimo różnorodności ras, wielkości i kształtów nie różnią się zapotrzebowaniem na podstawowe składniki odżywcze od swoich kolegów. Bernardyn ma taki sam układ pokarmowy jak Jamnik, a Pers taki sam układ pokarmowy i potrzeby żywieniowe jak kot Syjamski – ich podstawowa fizjologia nie uległa zmianie mimo wielu lat hodowli.
Należy również zaznaczyć iż B.A.R.F nie odzwierciedla w 100% naturalnej diety dzikich psowatych i kotów. Stosując dietę B.A.R.F nie musisz iść na polowanie, czy też wysyłać na nie psa lub kota.
Dieta dr Billinghursta jest próbą jak najwierniejszego naśladowania diety dzikich przodków psa i kota z produktów ogólnie dostępnych w sklepach.

Stosując dietę B.A.R.F nie mamy na myśli powrotu naszych pupili na łono natury, gdzie czeka na nie szereg bardzo poważnych zagrożeń takich jak: głód, brak schronienia, samochody  oraz inne drapieżniki.

B.A.R.F ma pomóc w maksymalizacji zdrowia w warunkach domowych, dlatego o tej diecie mówi się iż jest to biologicznie odpowiednie, a nie naturalne pożywienie. Należy o tym pamiętać.


B.A.R.F – karmienie surowym mięsem?


Dieta B.A.R.F nie polega tylko na podawaniu zwierzętom samego surowego mięsa.  Podając swojemu pupilowi samo mięso możesz mu bardziej zaszkodzić niż pomóc!
Aby dieta Twojego pupila była zrównoważona i pełnowartościowa należy oprócz mięsa podawać mu kości, podroby, warzywa oraz odpowiednie suplementy.  Ilość podawanego surowego jedzenia powinna być odpowiednio dobrana do wieku oraz aktywności.
Należy także pamiętać iż dieta B.A.R.F dla psów znacznie różni się od diety B.A.R.F dla psów, dlatego należy stosować przepisy i zasady zgodne z naturą i potrzebami Twojego pupila. Tak samo jak w przypadku karm, tak samo w przypadku karmienia według dr Billinghursta nie należy dla kotów stosować jadłospisu psiego i na odwrót, ponieważ może to grozić problemami zdrowotnymi związanymi z niedoborami i/lub nadwyżkami witamin i minerałów.

Zalety stosowania diety B.A.R.F u psów i kotów

  1. Zwierzęta na surowej diecie są zdrowsze od zwierząt na komercyjnych karmach z zawartością mięsa na poziomie 3-20% i z samymi zbożami.


- błyszcząca sierść
- mocny włos
- gęste futro
- koniec ze śmierdzącym oddechem
- koniec z otyłością i niedowagą
- koniec ze śmierdzącymi kupami na spacerze i w kuwecie
- więcej energii i chęci do zabawy
- koniec z alergiami i problemami ze skórą
- zwiększona odporność

2. Karmiąc dietą skomponowaną przez siebie możesz mieć pewność, że dajesz pupilowi produkty najwyższej jakości.

Z  dietą B.A.R.F sam decydujesz jakiej jakości składniki znajdą się w diecie Twojego zwierzaka i możesz mieć pewność, że wszystko jest świeże i zdrowe.

  1. Przygotowując samemu mieszanki możesz dobierać dietę w zależności od potrzeby.

Sam łatwo możesz kontrolować ile i, co zje Twój pupil i nie jesteś skazany na ufanie iż w składzie na przykład nie ma kurczaka, który uczula Twojego psa. Po prostu go nie dodajesz! W zależności od potrzeb możesz w każdej chwili zmienić kompozycję składników.

  1. Zacieśniasz więź ze swoim pupilem, ponieważ zaczynasz go uważnie obserwować, a każdy sukces w diecie B.A.R.F jest waszym wspólnym sukcesem!


Kilka mitów na temat diety B.A.R.F

Mit 1. Trudno jest przygotować mieszanki.

Nie jest to prawdą, ponieważ można się oprzeć na już skomponowanych i sprawdzonych przez kogoś przepisach. Wystarczy kupić składniki, odważyć i już. Zero filozofii.

Dla kreatywnych i lubiących się uczyć jest opcja korzystania ze specjalnego kalkulatora, który pomaga samemu skomponować mieszanki.

Mit 2. Dieta BARF jest tylko dla hodowców biorących udział w wystawach, a zwykłemu kotu, czy psu wystarczą same warzywa, mięso i ryby bez tych wyszukanych dodatków.


Nie jest to prawdą, ponieważ karmiąc kota lub psa tylko samym mięsem, warzywami i rybami nie dostarczymy mu w odpowiednich proporcjach niezbędnych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i tauryny (w przypadku kotów), co poskutkuje zamiast poprawą zdrowia niedoborem składników żywieniowych i ogromnymi problemami zdrowotnymi.


Mit 3.  Zwierze, które nie je chrupek , a je miękkie mieszanki będzie miał problemy z zębami.

Kolejny mit. Na B.A.R.F bardzo łatwo dbać o uzębienie zwierzęcia. W przypadku kotów wystarczy np. raz w tygodniu dać kotu do zjedzenia całe udko z kurczaka bądź skrzydełko. Kociat żując mięso, kości i chrząstki automatycznie czyści zęby.
W przypadku psów wystarczy dawać szyje indycze, korpusy z kurczaka, kości wołowe i inne naturalne gryzaki, aby prawidłowo dbać o dziąsła i zęby.


Mit 4.  Suplementy ciężko znaleźć i dostać, nie ma ich w jednym miejscu.

Znów fałsz.

To właśnie dla ludzi stosujących B.A.R.F powstał nasz sklep www.ekozwierzak.pl i wciąż poszerzamy jego dział z suplementami do tejże diety! Jeśli nie możesz czegoś znaleźć wystarczy do nas napisać, a postaramy się pomóc.


Mit 5.  Kości są niebezpieczne dla zwierząt.

Przede wszystkim kości nie powinno się gotować, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury stają się one miękkie i mogą się intensywnie łamać.

Większość psów i kotów nie ma problemów z kośćmi i nie jest prawdą iż nie można ich podawać. Są one doskonałym źródłem wapnia i fosforu oraz przyczyniają się do usuwania kamienia nazębnego przez co dbamy o jamę ustną pupila.

Dla osób, które mimo wszystko mają obawy w karmieniu kośćmi pupila polecam mielenie kości lub dodawanie do pokarmu mączki kostnej np. Dr Clauders Mączka Kostna.

Mit 6. Psy karmione surowym mięsem stają się agresywne i łakną krwi.

Badania prowadzone w Stanach Zjednoczonych definitywnie obaliły ten mit. Nie ma związku między karmieniem psa surowym mięsem, a wzrostem agresji.
Niektórym psom tak smakuje B.A.R.F, że przy misce zamieniają się w małe żarłoczne odkurzacze i jak nigdy dotąd nie broniły miski to w przypadku tak dobrego jedzenia mogą zacząć, jednak nie wiąże się to z tym iż surowe mięso budzi instynkt zabójcy.
Moim zdaniem do powstania tego mitu przyczyniły się osoby, które nie potrafią zaakceptować iż ich mały puchaty piesek, z którym śpią w łóżku i jedzą przy stole jest tak naprawdę mięsożernym zwierzęciem, jedzącym mięso, serca, wątrobę itd.

Mit 7. Pies na B.A.R.F zacznie polować na dzikie zwierzęta.

Każdy źle prowadzony, niewybiegany i  zostawiony sam sobie pies, który posiada odrobinę instynktu łowieckiego może zacząć polować na dzikie zwierzęta dla zaspokojenia głodu, rozładowania energii, czy zabicia czasu.

Najwięcej takich przypadków obserwuje się na wsiach, gdzie psy całymi dniami siedzą w ciasnych kojcach, przypięte przy budach lub pozostawione same sobie. Psy te uciekają z posesji z potrzeby rozładowania energii, gubią się, zaczynają głodować i zbierać się w watahy i wtedy z musu zaczynają polować na sarny lub inne leśnie stworzenia w rezultacie dziczejąc.

Zadbany, kochany pies, który ma codziennie pełną miskę (z mięsem) i jest wybiegany nie będzie widział potrzeby uciekać, szukać stada i polować. I nie ma to nic wspólnego z karmieniem surowym mięsem, czy suchą karmą.

Mit 8. B.A.R.F jest drogim sposobem żywienia.

Przeliczając  B.A.R.F na zmniejszenie wizyt u weterynarza (alergia, biegunka, kłopoty z nerkami i tym podobne) jest to dieta nad wyraz tania i opłacalna.
Dodatkowo suplementy, które stosowane są w diecie B.A.R. F z pozoru wydają się drogie, ponieważ są bardzo wydajne i starczają na długi czas (szczególnie w przypadku kotów).

Uważam iż korzyści są nieporównywalne większe od strat pieniężnych. Zaczynając przygodę z dietą B.A.R.F po krótkim czasie zaczniesz zauważać różnicę i czuć satysfakcję, jak zobaczysz zdrowego i szczęśliwego przyjaciela.

Mit 9. Jedzenie dla zwierząt mogą komponować tylko ludzie po studiach weterynaryjnych, ponieważ samodzielne komponowanie diety powoduje iż jest ona źle zbilansowana.

Nie jest to prawdą.

Czy każdy z nas w domu posiada dietetyka, który komponuje nam posiłki krok po kroku aby nie zabrakło nam ani miligrama witamin i minerałów? Otóż oczywiście, że nie!

Aby zachować zdrowie musimy dostarczać sobie jak najbardziej urozmaicone pożywienie bogate w różne źródła witamin, minerałów, tłuszczy oraz białek. Nikt nie siedzi i nie wylicza co do grama wszystkich składników.

Z tego samego założenia wyszedł dr Billinghurst, który twierdzi iż zróżnicowana dieta jest w stanie zapewnić zdrowie naszych pupili.

Podsumowanie:

Dieta B.A.R.F to nowatorskie spojrzenie na żywienie domowych zwierząt mięsożernych, które jest coraz bardziej rozpowszechnione na całym świecie.  Filozofia dr Billinghursta ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników, jednak nie od dziś wiadomo, że zdrowa, zróżnicowana, przemyślana i dostosowana do naturalnych potrzeb organizmu dieta może przynieść wiele korzyści i zapewnić długie i szczęśliwe życie.  To tyczy się zarówno zwierząt jak i ludzi. Jeśli mimo wszystkich zalet, z jakiś powodów,  nie masz możliwości stosowania diety B.A.R. F to kompromisem będzie sucha karma, zawierająca jak najwięcej świeżego mięsa oraz najwyższej jakości składniki, nie zawierająca konserwantów, barwników, cukru ani soli.

Tamara T. , www.ekozwierzak.pl
Żródła:
www.rawmeatybones.com
http://www.rawmeatybones.com/articles-others/Malik_feedingcats_Aug2007.pdf
http://www.njboxers.com/